Čo by ťa mohlo zaujímať

Podľa čoho ste zaradili podcasty do súťaže?

Boli to 4 hlavné podmienky – podcast musí byť dostupný v databáze slovenských podcastov skpodcasty, musí byť v slovenskom jazyku, v roku 2022 vypublikoval aspoň jednu plnohodnotnú epizódu a v RSS feede má vyplnenú kategóriu, do ktorej patrí. Tieto podcasty sme vyfiltrovali, boli automaticky zaradené do súťaže a každému tvorcovi sme poslali notifikáciu na e-mail uvedený v RSS feede. Viac informácií nájdete v pravidlách súťaže.

Prečo nie je môj podcast v zozname?

Dôvodov môže byť niekoľko, pravdepodobne to bude nesplnená podmienka Pravidiel súťaže. Ak máš predsa pocit, že tvoj podcast by mal byť v zozname a uchádzať sa o ocenenie Miláčik – najlepší slovenský podcast roka 2022, napíš nám na sutaz@podcastroka2023.sk.

Dokedy trvá hlasovanie a kedy budú výsledky?

Hlasovanie verejnosti trvá do 23. júna, čo je posledný deň na odovzdanie hlasu. Výsledky budú vyhlásené 28. júna na odovzdávaní cien v Bratislave na Sundecku.

Ako veľmi zaváži môj hlas v hlasovaní?

Veľmi. Hlasy verejnosti majú rovnakú váhu ako hodnotenie poroty. Nominácie boli síce zostavené podľa hodnotenia poroty a dané podcasty si bodové hodnotenie držia, no hlasy verejnosti môžu poradie úplne zmeniť. Ak dostane nominovaný podcast dostatok hlasov poslucháčov, ale z pozície hodnotenia poroty bol na 5. mieste z 5 nominácií, má stále šancu sa vďaka týmto hlasom dostať na 1. miesto a vyhrať súťažnú kategóriu.

Aký je rozdiel medzi súťažnými kategóriami a oceneniami Miláčik a Ucho?

V súťažných kategóriách sa berú do finálneho hodnotenia hlasy poroty aj verejnosti. Ocenenie Ucho pre najlepší nový podcast, ktorý vznikol v roku 2022, sa udeľuje len na základe hlasov poroty. Ocenenie Miláčik je cena popularity a získa ju podcast, ktorý dostane v hlasovaní najviac hlasov verejnosti.

Zaradenie súťažných kategórií a podcastov do nich mi nedáva zmysel.

Súťažné kategórie sme zostavovali podľa príbuzných podcastových kategórií aj s prihliadnutím na to, koľko podcastov do nich na Slovensku spadá, aby boli vyvážané aj počty jednotlivých podcastov v súťažných kategóriách. Výsledok je aj kompromisom pre prvý ročník, aby nebolo príliš veľa súťažných kategórií. Podcastové kategórie si určuje každý tvorca podcastu, ako organizátori sme do tohto nezasahovali.

Kto je organizátorom súťaže?

Podcast roka organizuje podcastový boutique Shtoodio a webový portál skpodcasty. Ide o prvý ročník súťaže na Slovensku, ktorého exkluzívnym partnerom sa stala spoločnosť Orange Slovensko, preto sa prvý ročník volá Orange Podcast roka 2023.

Ako bola zostavená porota?

Najprv sme oslovili nezávislé osobnosti, ktoré sa pohybujú v mediálnom biznise. Následne partneri súťaže nominovali komunikačných expertov a veľkých fanúšikov slovenských podcastov zo svojich spoločností.

Ako vznikajú top rebríčky podcastov platforiem Spotify a Apple Podcasty?

Top rebríčky podcastov slúžia na ich objavovanie a vznikajú na základe viacerých parametrov. Spotify aj Apple Podcasty majú vlastné pravidlá pre zostavovanie. Zahŕňajú kombináciu nových odberov, celkového počtu sledovateľov, aktivity prehrávania a miery dopočúvania. Viac informácií o rebríčkoch nájdeš na webe skpodcasty.